Miedź to metal o bardzo szerokim zastosowaniu. Jej waga jest też dosyć duża, a gęstość wynosi 8,9 g/cm3. Jego budowa elektronowa sprawia, że ma świetną przewodność elektryczną, która decyduje o jego przewodnich zastosowaniach.
Wytrzymałość miedzi na rozciąganie wynosi od 200 do 220 MPa, a twardość w skali Brinella – ok. 30 HB. Miedź w stanie czystym nie posiada zastosowań konstrukcyjnych, dopiero w połączeniu z mosiądzem czy brązem . Czysta miedź w przyrodzie występuje dosyć sporadycznie. Najczęściej pozyskiwana jest z minerałów rudnych (kowelin, chalkopiryt oraz chalkozyn).
Miedź znajduje zastosowanie w elektryce, gdzie stała się alternatywą dla aluminium. Bardzo wiele domowych, jak i biurowych instalacji elektrycznych tworzona jest właśnie z drutów miedzianych. Przewodność elektryczna miedzi jest równa ok. 59,6×106 S/m. Warto pamiętać, że miedź bardzo dobrze przewodzi ciepło!
Przewody miedziane wykorzystywane są nie tylko w elektryce, również jako wiązki w autach, elementy sprzętów audio oraz wideo, układów scalonych, magnetronów itp. z miedzi wykonuje się również bardzo często rury do instalacji wodnych. Miedź nie traci swoich właściwości nawet pomimo wielokrotnego przetwarzania. Nawet do 80% wydobytej miedzi jest stale w użyciu, ponad 40% tego pierwiastka w Europie pochodzi z recyklingu. Istotnym faktem jest, że recykling jest znacznie tańszą, bardziej ekologiczną i wygodniejszą metodą pozyskiwania miedzi niż wydobywanie jej z nowych źródeł.