Jest jednym z najczęściej używanych stopów metali. Składa się głównie z miedzi oraz w maksymalnie 40% również z cynku. Można go także wzbogacić różnego rodzaju dodatkami stopowymi, np. cyną, manganem, żelazem, ołowiem, aluminium, chromem oraz krzemem. Mosiądz topnieje w ok. 1000°C, jednak dokładna temperatura zależy od konkretnego składu chemicznego.
Mosiądz można poznać po charakterystycznym żółto-złotym kolorze, którego ostateczna barwa zależy od zawartości cynku w składzie. W przypadku, gdy jest go ok. 45%, nabiera bardziej pomarańczowo-żółtego odcienia. Im jest go mniej, tym bardziej barwa przypomina naturalny kolor miedzi.
Mosiądz jest główniewykorzystywany w branży przemysłowej, ponieważ posiada znakomite właściwości użytkowe i technologiczne.
Mosiądz wykorzystywany jest m.in. do produkcji armatury, a także elementów maszyn w branży samochodowej, okrętowej, chemicznej czy elektrotechnicznej. Jest również chętnie stosowany do wytwarzania elementów ozdobnych w przemyśle metaloplastycznym. Dzisiaj coraz częściej zamiast dodatku ołowiu, stosuje się dodatek arsenu i właśnie takie połączenie sprawdza się przy produkcji elementów, które mają kontakt z wodą pitną, a także monet, klamek, balustrad czy kłódek. Przykładem zastosowanie są także śruby, nakrętki, podkładki, wkręty